Головна
Міські оголошення
Робота
Фотогалерея
Форум
 візитівка району  історія  символіка 
 видатні люди  мапа 

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk


Новини Прилуччини
Оголошення


Рішення районної ради
Проекти регуляторних актів та рiшень
Архів новин
Пошук новин
 
Довідкова служба
Підписка на розсилку
 

Українські міста в Iнтернеті
Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

  Візитівка району
 
 

Прилуцький район, заснований у квітні 1923 року, розташований на півдні Чернігівщини, межує з Носівським, Ніжинським, Ічнянським, Срібнянським та Варвинським районами своєї області, а також з Яготинським і Згурівським районами Київщини та Пирятинським районом Полтавщини. Адміністративним, економічним і культурним центром району є Прилуки - залізничний вузол, місто обласного підпорядкування, розташоване на річці Удай, що впадає в Сулу. Відстань до обласного центру залізницею - 150 км, автомобільними шляхами - 156 та 188 км. Район має зручне географічне положення, автошляхи та залізниця дають змогу в радіусі 200 км дістатися до Києва, Сум, Черкас, Полтави, інших міст, хороший також зв'язок з півднем України, Білоруссю та Росією.

Територія району становить 1,8 тис. кв. км, чисельність населення за станом на 1 січня 2004 року - 43,8 тис. чол., у т.ч. міського - 12,2 тис., сільського - 31,6 тис. Питома вага району в області за територією - 5,7 відсотка, по населенню - 3,6 відсотка. У районі 100 населених пунктів, у т.ч. 3 селища міського типу. Діють 3 селищні та 38 сільських громад.

За дослідженнями археологів, поселення на території району існували ще в II тис. до н.е. Місто Прилуки починає свою історію з 988 року, коли за наказом Київського князя Володимира Святославовича на східних кордонах Київської Русі почалося будівництво міст-фортець. Бурхливі хвилі історії, починаючи з набігів половців і татаро-монгольської навали, неоднозначних зазіхань литовських феодалів, турецького султанату, польського панства та закінчуючи окупацією німецько-фашистських загарбників, не оминали цей благодатний край, сповнений героїчними подвигами багатьох поколінь прилучан.

Прилуччина сьогодні - це, передусім, нафто- і газоносний регіон, видобуток нафти та газу на місцевих родовищах складає 20% загального видобутку України. Надра багаті також на залежі глини, що йде на виробництво будматеріалів та кераміки, піску для скловаріння. В с.Обичів знаходиться родовище торфу. Є кам'яна сіль, значні запаси бішофіту, водний розчин якого має цінні лікувальні якості, та мінеральних вод.

Район розташований на Полтавській рівнині, в унікальній ландшафтній місцевості, де непоказне, але миле серцю українське Полісся переходить у Лісостепну зону. Рельєф погорбований: підняті рівнини чергуються з "блюдцями" понижень, крутими ярами, долинами. Багато первозданних боліт, у східній частині є листяні, мішані та хвойні ліси й переліски. Основні породи дерев: сосна, вільха, дуб, осика, ясен, береза, клен. Багато польових лісосмуг, парків та алей у населених пунктах. Загальна площа лісів - 16011 га. Раніше район славився фруктовими садами та ягідниками, в приватному секторі й нині вирощують яблука, груші, сливи, вишні, абрикоси, виноград, смородину, малину, суниці.

Грунти - переважно чорноземи, дерново-підзолисті, сірі лісові, болотисті. Середній кадастровий бал - 64.

На присадибних ділянках люди вирощують картоплю і цукрові буряки, овочі, зернові та кормові культури, розводять свійських тварин, тим більше, що випасів вистачає.

Головна водна артерія - річка Удай. Вода Удаю і його приток використовується для господарських та виробничих потреб, водопостачання, відпочинку населення. Є чимало природних джерел, а також невеликі озера, ставки. А які в нас є заповідні місця - справжня природа, якої не торкалася цивілізація: болотисті заплави Удаю з плесами, зарослими ліліями, лататтям, рідкісними видами водних рослин. Загальна площа дзеркала водойм - 2215 га. Район добре забезпечений підземними водами.

Клімат помірно-континентальний, дещо вологий з теплим, іноді жарким літом (середні температури +20…+25) і м'якою зимою (середні температури -7…-10). Опадів за рік випадає близько 500 мм.

Промисловість. Промислових підприємств у районі 8, у т.ч. загальнодержавної власності - 2, комунальної власності - 1. Основні види промислової продукції, які випускаються підприємствами району: пожмашини, масло, сухе знежирене молоко, м'ясо, ковбасні вироби, борошно, цукор-пісок, консерви м'ясні і плодоовочеві, комбікорм, макаронні вироби, крупи. Промислова продукція Прилуччини надсилається або експортується в такі зарубіжні країни, як Росія, Білорусь, Литва, Молдова, Голландія, Бельгія, В'єтнам, Японія. Обсяг промислового виробництва у 2003 році склав 67,4 млн. грн., його приріст - 19,4 відсотка. Товарів народного споживання вироблено на 37,5 млн. грн.

Сільське господарство. Напрями спеціалізації: зерново-технічний з молочно-м'ясним тваринництвом. Підприємств сільськогосподарського виробництва - 152, у т.ч. державних - 2, недержавних - 56, фермерських господарств - 54.

З 180014 тис. га земель сільськогосподарських угідь - 136,5 тис. га, у т.ч. ріллі - 80,3 тис., сіножатей та пасовищ - 9,1 тис. В індивідуальному користуванні населення 15,6 тис. га, в т.ч. 13,9 тис. га ріллі.

Транспорт і зв'язок. Основні станції Південної залізниці: Прилуки, Галка, Линовиця. Автомобільні шляхи республіканського і обласного значення: Київ-Суми, Чернігів-Пирятин та Прилуки-Ладан, Прилуки-Ольшана. Шляхів з твердим покриттям 930,3 км. 92% населених пунктів зв'язано з райцентром дорогами з твердим покриттям. Всього по району вважаються такими, що забезпечені автобусним або залізничним сполученням 97% населених пунктів, з них 73% обслуговується автотранспортним підприємством. Крім того, автотранспортне обслуговування населення забезпечує сім приватних підприємців на одинадцяти приватних маршрутах.

Продовжує зберігатися позитивна тенденція щодо розширення мережі і нарощування обсягів послуг підприємств системи зв'язку шляхом подальшого розвитку телекомунікацій та мереж поштового зв'язку, впровадження новітніх технологій та нових видів послуг зв'язку. У районі 96 телефонізованих населених пунктів, значна частина АТС замінена на сучасні цифрові. Кількість абонентів телефонного зв'язку зросла за останні п'ять років майже на 10 відсотків і досягла 8,7 тис., число радіоточок, навпаки, зменшилось з 13,3 тис. до 7,3 тис.

Будівництво та газифікація. ВАТ БУ "Спецмонтаж" за 2000-2002 роки освоїло 141,3 млн. грн. капіталовкладень з усіх джерел фінансування, торік - тільки 3,2 млн. Спад продовжується і в цьому році. Останнім часом зростає активність райсількомунгоспу, який швидко нарощує обсяги робіт. За рахунок зовнішніх та внутрішніх інвестицій у цьому році буде використано понад 30 млн. грн. Повним ходом іде газифікація населених пунктів: 2004 року запалено газові факели у Великій Дівиці та Замісті, підведено газ до Товкачівки та Обичева, розпочато прокладання газопроводів до Яблунівки та Знам'янки, заплановано їх будівництво в 2005 році до Мазків, Удайців, Петрівки та Густині, продовжується газифікація житла та соціальних об'єктів у Малій Дівиці, Охіньках, Ковтунівці, Білорічиці, Погребах, Дубовому Гаю, ряді інших сіл. Вирішується питання ремонту автошляхів Валки-Ряшки та Линовиця-Крутоярівка загальною протяжністю понад 34 км.

Торгівля, житлово-комунальне господарство і побутове обслуговування населення. Останнім часом намітилась стійка тенденція до зростання кількості торгових точок приватних підприємців і скорочення числа магазинів споживчої кооперації. На 1 січня 2004 року в районі із 167 торгових точок споживкооперація має лише 80, тоді як п'ять років тому їх було 92 із 103. Це ж можна сказати про заклади громадського харчування. У 22 населених пунктах функціонують водогони, в Ладані та Линовиці - каналізаційні колектори. Побутових закладів у районі не залишилось зовсім.

Кращі по благоустрою та забудові селища Линовиця і Мала Дівиця, села Сухополова, Петрівка, Замістя та Білорічиця.

Освіта. На Прилуччині діють 35 шкіл, у т.ч. гімназія - 1, ЗОШ І-ІІІ ступенів - 20, І-ІІ ступенів - 14, спеціальна допоміжна школа-інтернат, 3 позашкільні дитячо-юнацькі установи. В гімназії та школах працюють 727 учителів, навчаються 4,5 тис. учнів. Функціонують також 15 дошкільних дитячих закладів, де виховуються 465 дошкільнят. Понад півтисячі випускників шкіл набувають спеціальностей у професійному ліцеї, близько тисячі - в агротехнічному технікумі.

Освітній рівень населення постійно зростає: на тисячу жителів припадає 561 чоловік (удвічі більше, ніж за попереднього перепису) з середньою і середньою неповною освітою та 55 (+5) - з вищою.

Охорона здоров'я. На Прилуччині славиться високим фаховим рівнем колектив центральної районної лікарні, працюють ще чотири дільничні лікарні, дев'ять поліклінік, 4 лікарські амбулаторії, 49 фельдшерсько-акушерських пунктів, достатньо аптек та аптечних пунктів. В лікарняних закладах району функціонує 325 ліжок, в тому числі 240 ліжок розміщені в центральній районній лікарні, 75 в районних лікарнях, 10 ліжок в сільській дільничній лікарні. Показник забезпеченості ліжками на 10 тисяч населення рівний 72,0 при середньообласному показнику за минулий рік 106,6.Населення обслуговують 28,4 лікаря на 10 тис.чоловік. Розвивається сімейна медицина, три сімейні лікарі працюють уже в Яблунівці, Переволочні, Дідівцях, проходять перепідготовку три лікарі з Ладана, Малої Дівиці та Рудівки.

Історія, культура. Основні історичні та історико-архітектурні пам'ятники району: відроджений у всій красі ансамбль Свято-Троїцького Густинського монастиря, флігель на садибі С. Рахманової в с. Білорічиця, споруда Покровського монастиря в смт. Ладан, дерев'яна Преображенська церква в с. Переволочна, інші.

По Прилуччині ходив, тричі приїздивши сюди, Тарас Шевченко. Великий наш поет та художник залишив нащадкам немало віршів і поем, малюнків та картин, написаних у цих благодатних краях. Наша земля пам'ятає легендарне кохання Миколи Костомарова, останній прихисток якого у Дідівцях, під самими Прилуками, зберігся до наших днів.

Перелік імен видатних земляків розпочинають Герої Радянського Союзу, подвиг яких живе в пам'яті нащадків, Герої Соціалістичної Праці, серед яких нині сущі Ганна Довженко і Ганна Грінько, повні кавалери ордена Трудової Слави Ганна Шкуренко та Ніна Андрущенко, сотні й сотні орденоносців. Прилуччина дала світові цілу когорту вчених, таких, як видатний педагог Григорій Ващенко, доктор медичних наук Іван Фесенко, багатьох письменників, насамперед - Борислава Степанюка і Миколу Турківського, художників, зокрема заслужених художників України Олександра Івахненка та Володимира Пасівенка, композиторів, акторів, серед яких народні артисти України Олександр Івченко, Марія Бебешко, Олександр Безсмертний, заслужені артисти Катерина Василенко та Борис Харитонов, тощо.

Культурне обслуговування в районі здійснюють 42 клубних, 47 бібліотечних закладів, Ладанська дитяча музична школа та 6 музейних кімнат на громадських засадах. Створені Будинок народної творчості та української народної пісні в Малодівицькому будинку культури, клуб дозвілля "Сучасниця" в Заїздському будинку культури. Працюють 157 художніх колективів, серед них 3 народні.

Є всі можливості для розвитку туристичного бізнесу, передусім - зеленого туризму. Цікава історія краю, видатні пам'ятки культури, унікальна своєю красою і багата природа з можливістю полювання та рибалки, зручне географічне розташування, далеко відома гостинність наших людей сприяють цьому. Нам є чим і пригостити туристів. Місцеві ласощі: узвар, молочний та фруктові киселі, хлібний та бурякові кваси, медовуха, наливки та настоянки (вишнівка, тернівка, малинівка, слив'янка, бузинова, смородинова, на глоді, на горобині, на чорноплідній горобині, на різних травах). Серед закусок - салати з первоцвіту, кульбаби, нагідок, соління, квашені яблука та капуста, вареники в асортименті на будь-який смак, гречаники і деруни, сирники та налисники. А ковбаси, кров'янки та ковбик, український борщ з пампушками, капусняк, пшоняна чи гречана каша зі шкварками!.. Та мало чого смачного й диковинного для міського жителя чи любителя екстріму із-за кордону пам'ятають ще наші бабки по селах.

Стабілізація й подальший розвиток економіки та соціальної сфери району - найголовніше у діяльності райдержадміністрації та органів місцевого самоврядування. За останні півтора року в районі зупинено механізм руйнування, запрацювали інвестиції, вкладені в орендовані землі. Про це говорять конкретні результати: досягнуто збільшення обсягів промислового виробництва, надання послуг, зросли надходження до бюджетів усіх рівнів. Після реорганізації набирає потужностей ладанський завод "Пожспецмаш", відновлено роботу маслоробного комбінату, йде будівництво, відроджується тваринницька галузь. Торік було одержано рекордний урожай зерна - понад 165 тисяч тонн, а цього року валовий збір зернових з кукурудзою досягне 526 тисяч тонн. Це основа для подальших соціальних перетворень.

Домінуючий пріоритет надається людям з їхніми турботами й проблемами, поліпшенню їх життя. Велике значення мають відкриття найкращого в області стаціонару територіального центру соціального обслуговування в Заїзді, де вже живуть немічні одинокі престарілі. Проводиться серйозний ремонт центральної районної лікарні, забезпечено належне функціонування лікарняної каси. Минулого року майже половина учнів у школах харчувалася безоплатно, цього року - понад 60 відсотків, з наступного - планується охопити буквально всіх. За літо оздоровлено більше 56 відсотків дітей. Останнім часом збільшується кількість нових робочих місць, росте середня заробітна плата працюючих.

Прилуччина - цікавий і перспективний інвестиційний регіон. 67% сільськогосподарських угідь у районі орендують інвестори, якими вкладено близько 250 млн. грн. Найпотужніший з них - ТОВ "Нафком-Агро" обробляє близько 80 тис. га земель. І те, що в районі зібрано стільки зерна, - значною мірою заслуга цього товариства. Добре працюють також ТОВ "Крок-Укрзалізбуд", агропромислове об'єднання імені Івана Супруненка, НГВУ "Чернігівнафтогаз", ЗАТ "Галс ЛТД", Прилуцький птахокомбінат. Пропозиції для нових ефективних інвестицій стосуються перш за все невикористаних виробничих площ, промислових потужностей, модернізації виробництва у переробній галузі, а також у будівництві, транспорті, сфері торговельного та побутового обслуговування.

<< повернутися   [версія для друку]

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

bolsos michael kors nike huarache baratas montblanc boligrafos nike outlet polos ralph lauren baratos oakley baratas michael kors bolsos new balance 574 new balance baratas boligrafos montblanc nike air force baratas polo ralph lauren baratos nike air force 1 nike huarache

TyTa